Vstup pro předplatitele: |
Kam poděla se černá hejna
Kam Kam
Kde jste vrány
Na moje okna bílí ptáci posedali
Krajková pírka svět mi zakryla
A vám zatím někde pod lesem
Mráz pálí černá křídla svobodná
(Jan Tluka)
Svět na jednu hodinu potemněl. Již pátá Hodina Země proběhla v sobotu 26. 3. 2011 za účasti 134 zemí a přibližně 4 500 měst. Na více než čtyřnásobek poskočil počet zapojených českých obcí. Oproti loňským 34 jich v letošním roce zhaslo téměř o stovku více. Z těch největších to byly např. Břeclav, Havířov, Chomutov, Kutná Hora, Liberec, Opava, Vimperk nebo Ústí nad Labem. Na stále nebezpečnější změnu klimatu svým zhasnutím upozornilo také 60 firem a tisíce jednotlivců. Mapu připojených obcí a seznam firem najdete na www.hodinazeme.cz.
Hodina Země se konala po celém světě od 20.30 hod. lokálního času. Tma tak postupně oběhla celou planetu, když začala na Fidži a skončila o den později na ostrově Samoa. Mezi zhasnutými místy ani letos nechyběly např. náměstí Times Square v New Yorku, Londýnské oko, socha Krista v Riu de Janeiro nebo Eiffelova věž v Paříži. Ze známých osobností se k akci hlásí například generální tajemník OSN Ban Ki-moon či britský premiér David Cameron. Hodina Země proběhla i v zemětřesením postiženém Japonsku. Minutou ticha na začátku Hodiny Země podpořili Japonsko i v dalších zemích.
Hodinové zhasnutí světel sice energii žádným zásadním způsobem neušetřilo, má však svůj symbolický smysl. Poukázalo totiž na skutečnost, že je třeba změnit celkový pohled na způsob, jakým nakládáme s energií. Je zbytečné zatěžovat životní prostředí neustálým hledáním nových zdrojů nutných pro pokrytí rostoucí spotřeby energie, když jednodušší cesta vede přes možnosti jejího efektivnějšího využívání. A to je hlavním poselstvím celé akce. Účast na happeningu může být zároveň impulsem k jinému chování. Například starosta australského Sydney, Clover Moore, slíbil v rámci Hodiny Země vybudování dalších šesti velkých cyklostezek a instalaci LED osvětlení v parcích a ulicích. Tisíce lidí si vyměňují své tipy na změnu chování pomocí sociálních sítí a webové aplikace Beyonthehour, která je dostupná i v českém překladu. Děkujeme všem obcím, firmám i jednotlivcům, kteří Hodinu Země podpořili a dali o tom vědět svým spoluobčanům, spolupracovníkům i klientům. Je vidět, že stále stoupá počet lidí, kteří berou ochranu klimatu vážně.
Jan Labohý
EIV, koordinátor Hodiny Země v ČR