Vstup pro předplatitele: |
Přivez mi něco živého -
- utíká Katka k tatínkovi
startujícímu mezi paneláky auto
Něco živého Určitě
Nezapomeň tati
(Jindřich Zogata)
Ledvina, P. (ed.) a kol.: Nekup to! O environmentálně šetrném nakupování. 2. aktualizované vydání. Brno: Veronica, 2008. 72 s.
Už před dvěma lety se Ekologickému institutu Veronica podařilo pod jemně ironizujícím názvem NEKUP TO! vydat pozoruhodnou publikaci věnovanou environmentálně šetrnému nakupování, na níž se podílela výhradně dámská sestava ekologických poradkyň z Veroniky, Společnosti pro Fair Trade a rozvojové vzdělávání, českobudějovické ROSY, Hnutí DUHA i NESEHNUTÍ. Devět šikovných a světaznalých odbornic dal dohromady environmentalista Petr Ledvina, ke spolupráci přesvědčil i pány kreslíře Rostislava Pospíšila a Jana Steklíka, a vznikla příručka, po které se brzy jen zaprášilo.
Veronica nyní přichází s novou podobou této brožury. Aktualizované Nekup to! vychází v příjemném polovičním formátu (a tím pádem na zhruba dvojnásobném počtu stran), jak jinak než na recyklovaném papíru, s novou obálkou a skvělými ilustracemi tentokrát výhradně Rostislava Pospíšila, jehož „ručička - průvodkyně“ svým ukazovákem upozorňuje na obrázkové příklady, které by neměly zůstat nepovšimnuty.
Zájemci a fandové environmentálně šetrného nakupování a ekologicky příznivého domácího hospodaření si přijdou opravdu na své: najdou zde hutné a výstižné odpovědi na nejčastější, ale i na nejpodstatnější otázky týkající se např. biopotravin, výrobků Fair Trade i odpadů pocházejících (nejen) z různých obalů. Pro mnohé čtenáře budou šokujícím čtením skutečnosti týkající se environmentálních důsledků dovozu květin i většiny běžně pořizovaných oděvů. Autorky však neopomenuly ani mnohem delikátnější témata, jakými jsou dětské pleny, natož dámské vložky (v kapitole odvážně, avšak poeticky nazvané „vložky pro ekoložky“). Bez pruderie je zde uvedeno vícero námětů, jak aspoň částečně ekologizovat i tuto běžnou součást života, je-li k tomu dostatek vůle.
Z mnoha jiných výtečných příkladů si dovolím za všechny uvést ještě dva - na s. 27-28 je popsáno, podle jakých hledisek je možné postupovat při nákupu mléka a jogurtů - z hlediska zátěže životního prostředí při výrobě a přepravě (suroviny i hotového výrobku), a s ohledem na ekologickou stopu způsobenou použitým obalem.
Díky obdivuhodné střídmosti všech autorek i jemné práci editora žádný z textů nepoučuje ani nevnucuje, nezahlcuje čtenáře nadbytečným objemem informací. Každá kapitola však obsahuje to podstatné, co by měl vědět každý člověk, který nechce být přírodě a životnímu prostředí zbytečnou přítěží. Útlá příručka je nabita zajímavými údaji, každá část přináší také stručné shrnutí, což ocení nejen učitelé, ale třeba i rodiče a prarodiče, kterým záleží na ekologické gramotnosti svých dětí či vnoučat. Rozhodnutí, co a kolik z praktických námětů pro ekologicky příznivější každodenní způsob života čtenář přijme a co si skutečně osvojí, je zcela ponecháno na něm samotném. Domnívám se, že právě takový způsob environmentální osvěty má velkou naději na úspěch.
Aleš Máchal