Vstup pro předplatitele: |
Za řekou lesy v tichých mukách
svlékají potrhaný šat
a chystají se odlétat
Bojíme se že osamíme
na steskem podmáčených lukách
Bývá nám úzko v ony dny
kdy lužní háje jsou jak svaté
a v trávě rostou jedovaté
bledé a křehké ocúny
(Jan Skácel
Odlévání do ztraceného vosku, 1984)
Velmi vzácnou pěvušku podhorní objevili v uplynulých dnech ornitologové při toulkách národním parkem Podyjí. Pták velikosti vrabce žije jen na nejvyšších vrcholech Krkonoš, kde lze podle odborníků najít pouze asi deset párů tohoto druhu. Odborníci netuší, kam se tento pták stěhuje z vrcholků hor na zimu. "Možná hledá útočiště na skalnatých stěnách, jichž je dost i v údolí řeky Dyje," uvedla ornitoložka Vlasta Škorpíková. Zdůraznila, že v Podyjí byla nyní pěvuška odborníky pozorována poprvé. V minulosti na ni narazili i na nedaleké Pálavě.
Pěvušku podhorní nalezli ornitologové u Vranova nad Dyjí. Dostali se k ní až na vzdálenost tří metrů. Ornitology nález potěšil - pták se jich nezalekl a nechal se vyfotografovat. Plaší nejsou nejen ptáci z hor, ale i ze severních oblastí Evropy, protože nejsou zvyklí na pronásledování člověkem "Byli jsme samozřejmě nadšeni, protože narazit na pěvušku se jen tak nepodaří. Nakonec jsme zjistili, že jeden z vranovských občanů ji pozoroval již loni, a dokonce si ji vyfotografoval. Neměl však ani ponětí, jak vzácného opeřence objektivem svého fotoaparátu ulovil," dodala Škorpíková.
Pěvuška má přední část těla olověně šedou, hrdlo bílé a černě tečkované, boky a záda rezavě skvrnité. Nepřehlédnutelná je svou žlutě zbarvenou spodní částí zobáku. Samec a samice se navzájem neliší. Jsou to vzorní rodiče, kteří se o potomky starají společně.
Vladimír K1epáč