Vstup pro předplatitele: |
bylo
příliš mnoho kamení
na zemi
a země porodila stromy
bylo
příliš mnoho dřeva
mezi nebem a zemí
a země
porodila člověka
a člověk
vzal sekeru
(Jan Tluka)
Úradníček, L., Maděra, P., Tichá, S., Koblížek, J.: Dřeviny České republiky. 2. přepracované vydání. Lesnická práce, 2009, 368 s.
Kolektiv autorů složený z renomovaných dendrologů Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie Mendelovy univerzity v Brně připravil po sedmi letech druhé, přepracované a významně doplněné vydání publikace o dřevinách České republiky. Již v recenzi prvního vydání (Veronica č. 4/2002, s. 29) jsem zdůraznil, že tato publikace se výrazně liší od řady převážně překladových příruček, neboť obsahuje výhradně dřeviny přirozeně rostoucí na území ČR. V monografi i je podrobně popsáno 213 domácích druhů, poddruhů a kříženců dřevin. Za dřeviny jsou v pojetí autorů v souladu s novými trendy dendrologie považovány všechny „víceleté rostliny, jejichž nadzemní části druhotně tloustnou a dřevnatějí, během životního cyklu obvykle vícekrát kvetoucí a plodící“. Stromovitého vzrůstu u nás dosahuje 52 taxonů, 26 našich převážně keřovitých druhů může dosáhnout i stromovitého vzrůstu, 85 druhů dřevin tvoří keře, 26 polokeře, 19 patří mezi keříčky a škálu růstových forem našich dřevin doplňuje 5 dřevitých lián.
Dřeviny jsou řazeny abecedně podle současných českých názvů, tedy od barvínku menšího po židoviník německý. Ke snadné orientaci ve spleti botanického názvosloví napomáhají běžná synonyma českých i vědeckých názvů. Užitečné je uvedení názvů jednotlivých druhů dřevin v hlavních evropských jazycích (angličtina, němčina, francouzština, španělština, ruština) a slovenštině. Informace o jednotlivých druzích dřevin jsou členěny do tří částí - popis, ekologie a rozšíření, význam - a doplněny mapou areálu. Důležitým doplněním je charakteristika ekologických podmínek stanoviště každého druhu pomocí geobiocenologické formule, obsahující rozpětí vegetačních stupňů, trofi ckých a hydrických řad, v nichž se dřevina může vyskytovat. Z hlediska ochrany biodiverzity je velmi významný údaj o stupni ohrožení, prezentovaný na základě vlastní kategorizace autorů. Méně zasvěcené čtenáře možná překvapí varovné zjištění, že 56,3 % našich dřevin patří do některé z kategorií ohrožených taxonů a další 2,3 % druhů dřevin již na našem území vyhynulo.
Polovinu publikace tvoří více než 600 barevných fotografií. Autorům se podařilo shromáždit výjimečný soubor fotografií vzhledu dřevin a důležitých detailů listů, pupenů, květů, plodů a borky. U nejdůležitějších druhů stromů jsou prezentovány i snímky semenáčků. Ilustrace jsou přehledně a nápaditě uspořádány, takže umožňují správné určení jednotlivých druhů dřevin. Nakladatelství zajistilo kvalitní reprodukci fotografií, takže barvy i jejich odstíny vesměs odpovídají přirozeným podmínkám, což u podobných publikací nebývá samozřejmé.
Autorskému kolektivu a nakladatelství se výtečně podařilo naplnit v předmluvě deklarovaný cíl: vytvořit českou dendrologickou příručku, která je vhodnou pomůckou pro všechny zájemce o přírodu, mládež na všech typech škol, od základních po vysoké, pro lesníky, krajinné projektanty, zahradní architekty, pěstitele sadebního materiálu i pracovníky státní správy, pečující o ochranu přírody a krajiny. Pro všechny milovníky přírody a krajiny České republiky se tato kniha stává nepostradatelnou součástí základního fondu informací o rozmanitosti naší přírody.
Antonín Buček
krajinný ekolog