Vstup pro předplatitele: |
Byli jsme vyznamenáni.
Nu ano,
letos na jaře
dostalo se nám mimořádné výsady.
V koruně naší borovice
založil si hnízdo pár pěnkav.
Já ovíván
přelety dříve vzácnými jak šafrán
jen popelím se v poctě důvěrou,
ty co chvíli zase kladeš na ústa
prst v roli starostlivé strážkyně.
A oběma nám duše obrůstají prachovými pírky.
A oběma nám jde k duhu
tohle filigránsky něžné sousedství
v zeleném velkoměstě veškerenstva.
(Josef Suchý)
Loňské nezvykle vydatné a dlouhotrvající mrazy pokryly většinu vodních ploch ledem. Vodní ptáci, kteří u nás zůstali přes zimu, obsadili poslední úseky nezamrzlých vodních toků a byli vděčni za potravu, kterou jim lidé nosí. Na zimovištích vodních ptáků ve městech se vyskytovaly především labutě velké a kachny divoké. Ojediněle i lysky černé, racci chechtaví, bouřní i bělohlaví, poláci, hvízdáci, ostralky nebo kachničky mandarínské. Není vyloučeno, že i letošní zima bude pro ptactvo extrémně náročná, a proto uvádíme několik rad pro přikrmování nejčastěji se vyskytujícího vodního ptactva.
Nejvhodnější potravou pro vodní ptáky jsou, podle odborníků z Moravského ornitologického spolku, menší kousky nakrájeného nebo rozlámaného vysušeného bílého pečiva a chleba. V žádném případě na nich nesmí být plíseň nebo sůl, ptáci by se mohli přiotrávit a uhynout. Vhodnou potravou pro vodní ptáky jsou i semena pšenice, ovsa nebo kukuřice, slupky jablek a zbytky zeleniny.
V souvislosti s opětovně hrozícím zvýšeným výskytem ptačí chřipky je nutné hlásit veškeré úhyny vodních ptáků příslušné veterinární správě nebo alespoň místní městské policii. Vodní ptáci mohou uhynout i na spoustu jiných běžných nemocí, a proto není důvod k omezování jejich přikrmování. Přikrmováním zimujících vodních ptáků jim pomáháte přežít zimní strádání a zároveň se tím mohou omezit jejich přelety na jiná zimoviště a tím i šíření nemocí.
Pokud si nebudete jisti, o jakého vodního ptáka se jedná, vyfoťte ho a pošlete k určení ornitologům do Moravského ornitologického spolku na e-mail: mosprerov(zavináč)seznam.cz. Možná objevíte i nějakou raritu. Ornitologové uvítají i fotografie kroužků nebo krčních límců labutí.