Vstup pro předplatitele: |
padne tma
člověk nahmatá
její puls
vnořením ruky
pod hladinu
Studená krev
studená rybí krev
a chladné oko
To vše umí rozehřát
dokáže-li usnout
po jejím boku
(Otakar Štěpánek)
Karpaš, R. a kol.: Jizerské hory. 1. O mapách, kamení a vodě. RK, Liberec 2009, 576 s.
Ve velkém formátu a o nemenší hmotnosti vyšel první z 3-4 uvažovaných svazků monografie o Jizerských horách. Prvý svazek zpracovává neživou přírodu a lidské zásahy do ní, druhý svazek bude obsahovat živou přírodu, třetí a případně čtvrtý společnost. Jednotu monografie má zvýraznit poněkud neobvyklá a snad ani ne příliš praktická průběžná paginace jednotlivých svazků. Kniha je krásná graficky, doplněná velkým počtem fotografií, reprodukcí starých map, pohlednic, grafů. Je psána vesměs názorně a čtivě.
Dát dohromady monografii o Jizerských horách není jistě jednoduché již vzhledem ke složité lidské historii. Nepřítomnost původních obyvatel s tradicemi, odborníků zakořeněných v území, rozdělení hor mezi dva státy, a tím rozdílný stav nových výzkumů a znalostí nepředstavují příznivý základ pro sestavení takové encyklopedie. Proto je nutné ocenit zřejmě obrovské organizační úsilí editora, který jen pro první svazek získal 45 autorů, velký počet fotografů a ještě děkuje mnoha dalším osobám i institucím. Převzal přitom i riziko vydání a financování knihy, i když s podporou Kulturního fondu statutárního města Liberec.
Obsah prvního svazku knihy je rozdělen do 18 kapitol. První tři jsou spíše úvodní (administrativní členění, mapy, pomístní názvy), ostatní se zabývají všemi aspekty neživé přírody (geologie, mineralogie, geomorfologie, podnebí, počasí a celá problematika vod a hospodaření s nimi). Hodnotit odbornou stránku tak rozdílných příspěvků není samozřejmě jednomu recenzentovi možné, úroveň však zaručují jména jednotlivých autorů. Závěrem: Kdo se chce něco dozvědět o Jizerských horách, má k tomu ojedinělou příležitost a doufám, že bude možné vydat i zbývající svazky.
Karel Hudec
ornitolog