Vstup pro předplatitele: |
Byli jsme vyznamenáni.
Nu ano,
letos na jaře
dostalo se nám mimořádné výsady.
V koruně naší borovice
založil si hnízdo pár pěnkav.
Já ovíván
přelety dříve vzácnými jak šafrán
jen popelím se v poctě důvěrou,
ty co chvíli zase kladeš na ústa
prst v roli starostlivé strážkyně.
A oběma nám duše obrůstají prachovými pírky.
A oběma nám jde k duhu
tohle filigránsky něžné sousedství
v zeleném velkoměstě veškerenstva.
(Josef Suchý)
Zatravnění I. zóny ochrany přírody proběhlo v letech 2019 a 2020 na intenzivně obhospodařovaných krasových plošinách v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras. Historicky byly krasové plošiny obhospodařovány, protože zde byl příhodný rovinatý terén, ne příliš často se vyskytující v krasové krajině příkrých skalních stěn a hlubokých údolí. Krasové plošiny jsou charakteristické výskytem závrtů, které bývaly rozorávány až na hranu a docházelo k erozi do závrtů. Pod některými závrty se nachází jeskyně, a ornice obsahující hnojiva a pesticidy se tak dostávala přímo do jeskyní.
Změna hospodaření nastala na základě vyhlášky MŽP č. 84/2019 Sb., kterou byly nově vymezeny zóny odstupňované ochrany přírody na území CHKO. První zóna byla vymezena nad jeskyněmi (pruh 200 m) a kolem závrtů (30 m od hrany závrtu). První zóna je nejpřísnějším stupněm ochrany a je v ní zakázáno aplikovat hnojiva, pesticidy a hospodařit způsobem vyžadujícím intenzivní technologie (patří mezi ně např. i orba). Tato ochranná zóna by měla zabránit splachům ornice z polí do závrtů a průsakům hnojiv a pesticidních látek do jeskyní.
V roce 2019 a 2020 bylo nově zatravněno celkem 114 ha orné půdy. Z toho regionální travní směsí „Bromion“ bylo zatravněno 11 ha (85 druhů rostlin), druhově obohacenou travní směsí „Živa“ 64 ha (16 druhů rostlin) a 39 ha vojtěškotravní směsí (4 druhy rostlin). Použitá regionální travní směs je tvořena převážně takovými druhy rostlin, jejichž semena byla posbírána přímo z lučních porostů na území CHKO Moravský kras. V druhově obohacené travní směsi jsou využity pouze české odrůdy bez kříženců a geneticky upravených druhů. Na nákup těchto travních směsí přispěla AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Komunikace se zemědělci ohledně zatravnění orné půdy v I. zóně začala již v roce 2017, kdy Ministerstvo životního prostředí seznámilo zástupce obcí, dotčených velkých zemědělských podniků a lesních závodů se záměrem nového vyhlášení CHKO Moravský kras. V průběhu let 2017 a 2018 proběhla řada jednání se zemědělci nad návrhem zonace. Po novém vyhlášení CHKO Moravský kras v dubnu 2019 byly projednány konkrétní kroky vedoucí k zatravnění: geodetické vyměření I. zóny, označení kůly, výběr složení travních směsí, termíny zatravnění apod.
Změna hospodaření v I. zóně se dotkla tří velkých hospodařících podniků a čtyř soukromých zemědělců. Za omezení z důvodu ochrany přírody (dlouhodobé vyloučení orné půdy z produkce) přísluší zemědělcům náhrada újmy, jejíž výši stanoví znalecký posudek.
Znečištění skapových vod v jeskyních a půd na krasových plošinách pesticidy a dusičnany je zkoumáno v rámci čtyřletého projektu Technologické agentury ČR (TAČR) TH03030178 „Nové metody hodnocení rizik přípravků na ochranu rostlin vůči necílovým organismům: Hodnocení zatížení půdního prostředí xenobiotiky na organismy“. Na projektu, který bude ukončen v roce 2021, se podílí Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., a ALS Czech Republic, s.r.o. Informace získané již v průběhu projektu významně pomohly při vyjednávání se zemědělci a přesvědčování veřejnosti o důležitosti zatravnění I. zóny nad jeskyněmi a kolem závrtů.
Koncentrace dusičnanů v Amatérské jeskyni pod intenzivně obhospodařovanou Ostrovskou plošinou se od roku 2018 pohybují v průměru kolem 115 mg/l (limit pro pitnou vodu je překročen 2×). Nejvyšší naměřená koncentrace dusičnanů byla v září 2018, kdy dosáhla hodnoty 171 mg/l. Z výsledků rozborů skapových vod v Harbešské jeskyni (pod závrtem Společňák) je zřejmé silné znečištění zejména dusíkatými látkami a pesticidy. Koncentrace dusičnanů se pohybuje v průměru kolem 140 mg/l. Nejvyšší naměřená koncentrace byla v Harbešské jeskyni v říjnu 2019, kdy dosáhla hodnoty 210 mg/l.
Snížení dusíkatých látek ve skapových vodách se zatím po změně hospodaření výrazně neprojevilo. Z výsledků měření však vyplývá, že koncentrace dusičnanů ve skapových vodách pod dlouhodobě zatravněnou ornou půdou splňují hygienické limity pro pitnou vodu (limit 50 mg/l). Očekáváme tedy, že pod nově zatravněnou ornou půdou dojde k postupnému snižování koncentrace dusičnanů.
Součet všech pesticidních látek pod ornou půdou v jeskyních pravidelně překračoval povolený limit pro pitnou vodu. Koncentrace některých pesticidů a jejich metabolitů překračovaly povolené limity i několikanásobně. Průměrný vzorek orné půdy v roce 2018 a 2019 obsahoval 27 a u skapových vod 29 detekovatelných pesticidů a jejich metabolitů. Je potěšující, že provedená změna hospodaření se již výrazně projevila ve snížení koncentrací některých pesticidních látek. V Harbešské jeskyni došlo v roce 2020 ke snížení celkové sumy pesticidů a k absenci některých skupin pesticidů jako třeba azolových a amidových pesticidů. Dále došlo k výraznému poklesu chloridazonových pesticidů.
Zatravnění přispělo nejen k ochraně krasového podzemí a vod před znečištěním, ale také k rozčlenění zemědělské krajiny. Ostrůvky zeleně na orné půdě se tak stávají domovem pro řadu živočichů a různé druhy rostlin včetně vzácných a ohrožených plevelů, které ze zemědělské krajiny nenávratně mizí. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Moravský kras děkuje všem zemědělcům, kteří se podíleli na zatravnění I. zóny, a také všem ostatním, kteří nám pomohli realizovat tuto velkou změnu v zemědělské krajině, jejíž přínosy jsou patrné již nyní, necelé dva roky po změně hospodaření.
Marie Kotyzová (1977) je krajinný ekolog AOPK ČR, pracuje na Správě CHKO Moravský kras.