Vstup pro předplatitele: |
Kromě státem chráněných území existují stále častěji i soukromé rezervace, ať již vlastněné organizacemi nebo jednotlivci. Jedním z příkladů jsou ptačí parky, které s pomocí dárců a podporovatelů od roku 2008 budujeme v České společnosti ornitologické (ČSO). Od počátku provázely naše snahy dvě hlavní myšlenky: ochrana přírody formou vlastnictví pozemků a aktivní obnova hodnotného přírodního prostředí, často přeměnou zcela zanedbaných ploch.
Chráněná území ČSO jsou logickou reakcí na dramatický úbytek ptáků v zemědělské krajině, úbytek mokřadů a přetrhávané vazby mezi lidmi a přírodou. V roce 2008 jsme založili Josefovské louky - první soukromý ptačí park v Česku financovaný především z darů. Podařilo se nám zde vzkřísit jeden z nejkvalitnějších mokřadů a umožnit návrat jinde mizejících či vymizelých ptáků a také zprostředkovat kontakt mezi lidmi a přírodou. Další tři nové ptačí parky pokračují ve stejném duchu. Velké díky patří všem, kdo se na jejich vzniku podílejí, ať finančním darem nebo fyzickou pomocí!
Josefovské louky
První ptačí park se rozprostírá v nivě řeky Metuje nedaleko pevnosti Josefov. Páteří parku je obnovený, sto let starý zavlažovací systém „Metuj“, prostřednictvím kterého louky dvakrát ročně zaplavujeme. Naleznete zde mnoho menších tůní a rovněž dvě velké soustavy tůní - Slavíkovský ptačník a nový Centrální ptačník. Tyto vodní plochy lákají ptáky zejména během migrace - můžeme zde pozorovat velká hejna bekasin otavních (Gallinago gallinago), jespáků bojovných (Philomachus pugnax), různé druhy vodoušů a vzácných kachen, jako jsou např. lžičáci pestří (Anas clypeata) a čírky obecné i modré (Anas crecca, A. querquedula). S údržbou parku pomáhá 16 divokých exmoorských koní a 3 pratuři (resp. zpětně křížený skot připomínající již vymřelé pratury). Na Josefovských loukách bylo dosud zaznamenáno 189 druhů ptáků, 8 druhů obojživelníků a 35 druhů denních motýlů. Pravidelně zde hnízdí čejky chocholaté (Vanellus vanellus), vodouši rudonozí (Tringa totanus) - jedná se o první hnízdění tohoto kriticky ohroženého bahňáka ve východních Čechách po třiceti letech, dále také kulíci říční (Charadrius dubius), bekasiny otavní, chřástali vodní (Rallus aquaticus) i kropenatí (Porzana porzana) nebo čírky modré. Pravidelnými návštěvníky luk jsou i bobr evropský (Castor fiber) a vydra říční (Lutra lutra). V ptačím parku pravidelně probíhají exkurze pro školy a vzdělávací i pracovní akce pro širokou veřejnost.
Kosteliska
Rozsáhlá mokřadní lokalita Kosteliska se rozprostírá na Hodonínsku v nivě říčky Kyjovky na okraji Jarohněvického rybníku. Původně zanedbané území zarostlé invazními rostlinami, především zlatobýlem a topinamburem, měníme v hodnotné mokřadní louky za pomoci kosení, pastvy ovcí a uherského stepního skotu. Prolíná se zde nevídaná mozaika vodních ploch, rákosin, vlhkých luk, lesíků i suchých písčin podobných stepím. Ptačí park je domovem takových ptačích klenotů jako je bukáček malý (Ixobrychus minutus), bukač velký (Botaurus stellaris), pisila čáponohá (Himantopus himantopus), tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta), chřástal kropenatý nebo lžičák pestrý. Právě pisily a tenkozobci se letos snažili poprvé vyhnízdit, bohužel neúspěšně. Během tahu lze pozorovat řadu dalších druhů, například orlovce říčního (Pandion haliaetus), husy běločelé (Anser albifrons), hvízdáky eurasijské (Anas penelope), ostralky štíhlé (Anas acuta) i kolpíka bílého (Platalea leucorodia). Pro ornitology byl letošním překvapením orlík krátkoprstý (Circaetus gallicus), vzácný dravec, který se v ČR vyskytuje velmi zřídka. Odborné průzkumy navíc odhalily další vzácné živočichy jako třeba pijavku lékařskou (Hirudo medicinalis), pavouka snovačku moravskou (Enoplognatha bryjai), plže vrkoče bažinného (Vertigo moulinsiana) nebo korýše listonoha letního (Triops cancriformis). Nalezen zde byl i brouk dřepčík (Longitarsus substriatus), který byl považován za regionálně vyhynulého v rámci ČR.
Mnišské louky
Mnišské louky v nivě řeky Ploučnice nedaleko České Lípy jsou další mokřadní lokalitou. K vidění jsou vznešení jeřábi popelaví a v rákosí zpívá pestře zbarvený slavík modráček (Luscinia svecica). Vloni jsme zde vybudovali tůň o výměře 3 000 m2, která letos na jaře přilákala vůbec první čejky chocholaté a bekasiny otavní v historii parku. Při procházce můžete zaslechnout melodické volání kuňky obecné zvané též ohnivá (Bombina bombina). Potkat můžete skokany skřehotavé (Pelophylax ridibundus), rosničku zelenou (Hyla arborea) a při troše štěstí i blatnici skvrnitou (Pelobates fuscus). Nad loukami lze spatřit včelojeda lesního (Pernis apivorus) nebo luňáky červené (Milvus milvus) a na vyvýšených místech posedává bramborníček černohlavý (Saxicola rubicola). I na Mnišských loukách plánujeme údržbu luk za pomoci exmoorských divokých koní.
Malá Lipová
Pískovna Malá Lipová poblíž Přerova se nepodobá ostatním výše zmíněným parkům. Nejedná se o mokřadní lokalitu, ale o suchou pískovnu, která je domovem vlh pestrých (Merops apiaster). Letos jich zde hnízdí asi 20 párů a kromě nich přiletěly i břehule říční (Riparia riparia). V loňském roce jsme v pískovně objevili další raritu - chráněné orchideje vstavače vojenské (Orchis militaris). Pozorování a fotografování vlh je velmi oblíbené, plánujeme proto na Malé Lipové vybudovat pozorovatelnu a fotokryt, aby bylo možné vlhy pozorovat a fotografovat, aniž bychom je rušili.
Ptačí parky jsou celoročně přístupné veřejnosti. Ve všech parcích je také každoročně pořádáno několik akcí a dobrovolnických brigád. Jste srdečně zváni. Přijďte si parky zažít zblízka a ponořte se do krajiny, která často připomíná dřívější, dnes již zapomenutou krajinu. Více informací o možnostech, jak se do budování a rozvoje parků zapojit, naleznete na www.birdlife.cz/rezervace.
Eliška Valinová pracuje v České společnosti ornitologické, nyní na mateřské dovolené. Miluje přírodu, ptáky, květiny, hmyz. Ráda se toulá českou krajinou. Pečuje o svou zahrádku i o své včely.
Irena Seibertová je aktivní členkou a spolupracovnicí České společnosti ornitologické. Miluje ptáky, přírodu, cestování, dobré jídlo a kávu. Ve volném čase se toulá krajinou a zkrášluje kvetoucí zahradu.