Čtení na tyto dny

Předjaří

krajina strmí tichem snu
bílá a hnědá a zurčení
červenohnědé siluety nahých strážců zimy
jež neuhlídali
a ze studně studu krčí rameny

tak téměř bez pohybu hyne epocha

krom poškubaných cárů kdesi pod nebem
se tichem nese
už jen kovově černý rozsudek havrana
ukládající toliko
co sněhy odkryly ztrápeno
budiž do třikráte sedmi dnů
potaženo zelení
proti čemuž
není odvolání

(Miroslav Sedláček) 

 

Vážení a milí čtenáři, … (editorial)


Bohdana Fabiánová, č. 1/2024, s. 1

Vážení a milí čtenáři,

letošní první číslo je bez zásadního tématu a na dvaatřiceti stranách přináší zajímavé příspěvky. Pokračování Poutě na Svatou Horu, vracíme se po nějakém čase i k Novomlýnským nádržím, otiskujeme reakci na text Jaroslava Monte Kvasnici věnovaný vlkům, podíváme se na zoubek „věčnému bodu“, vzpomeneme na profesora Rudolfa Musila a daleko na sever se vypravíme za vyplaveným dřevem. Letos se chceme v poradně pravidelně věnovat odpadům, třídíme výborně, takže si trošku posvítíme na recyklaci. A hned začneme odpadem produkovaným lidským tělem a tomu, kam s ním ve volné přírodě. Součástí prvního čísla, jak jste už zjistili, je příloha. A ne příloha ledajaká. Václav Štěpánek vybral z archivu časopisu Veronica fotografie Rudolfa Jandy a představuje nám Beskydy, jaké už nejsou. Ale nechci předbíhat, všechno vám povědí fotografie a texty.

Napsala jsem několik verzí úvodníku a všechny nakonec skončily v koši v rohu mé obrazovky, a tak jsem se vrátila ke své původní myšlence. Chci se s vámi podělit o to, čeho jsem od Vánoc plná, o svůj prožitek z knihy loňského devadesátníka Miloslava Nevrlého Kniha o Jizerských horách. Namítnete, že nejde přece o žádnou novinku, pro první vydání bychom se museli vrátit do jednoho čtvrtečního rána roku 1972 a pak pro další vydání do let 1980, 1996 a 2007. Nevadí. 20. března začíná jaro, a proto si vypůjčím z této knihy k citaci kapitolu BŘEZEN, měsíc vonných polední. Několik odstavců, které platí nejen pro drsné a kouzelné Jizerské hory. Řádky jsou zároveň romantické i podmanivě skutečné. A jako by neplatily jen o horách, váncích a větrech, ale o životě vůbec:

… I u nás někdy vanou březnovými horami hebké a mámivé větry, tělo otvírají a slzy do očí vhánějí. Letět! Odešly čilé únorové běhy horami: únava vládne. Ploužím se sálavými sněhy co noha nohu mine. Odevšad stéká voda, jako když prudké jaro přichází k Velkému Otročímu jezeru. Vzduchem přicházejí zprávy o mocných věcech: lesy i vzduch za poledne voní po dlouhém čase životem a jihem. …

A ve stejném měsíci o kousíček dále:

… Ledový vítr hnal se svistem přes ušlehanou bílou pláň oslepující sněhovou smršť. Daleko zmizely jižní vánky! Do hor vtrhl znovu těžký sever. …

Hezké počtení plné smyslu.

Bohdana Fabiánová

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu