Vstup pro předplatitele: |
Kam poděla se černá hejna
Kam Kam
Kde jste vrány
Na moje okna bílí ptáci posedali
Krajková pírka svět mi zakryla
A vám zatím někde pod lesem
Mráz pálí černá křídla svobodná
(Jan Tluka)
Probíhajícího Mezinárodního roku lesů využila řada mezinárodních organizací k sepsání souborných zpráv hodnotících stav, změny a vývojové trendy lesů. Vzhledem k úloze, kterou tento typ prostředí hraje pro naši civilizaci, se nezabývají jen otázkami souvisejícími s ochranou přírody, ale představují i nejrůznější hospodářské, společenské a etické aspekty zmiňované problematiky.
Organizace Spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO), která má v systému OSN lesy na starosti, vydává v pětiletých intervalech rozsáhlou rešerši Hodnocení světových lesních zdrojů. Poslední vyšla v roce 2010. V Mezinárodním roce lesů uveřejnila FAO podrobnou zprávu Stav světových lesů v roce 2011.
Program OSN pro životní prostředí (UNEP) také přispěl svou troškou do mlýna. Letošní ročenku věnoval třem aktuálním environmentálním problémům. Jedním z nich se stala právě otázka lesní biologické rozmanitosti. Stejnou problematikou se zabývá čtivá publikace Lesní biodiverzita: živý poklad Země, vydaná sekretariátem Úmluvy o biologické rozmanitosti (CBD).
Z celosvětového pohledu na lesy sestupme do menších rozměrů. Poslední konference evropských ministrů zodpovědných za ochranu lesů, kteří se scházejí již od roku 1991, proběhla v červnu 2011 v norské metropoli Oslo. Obsáhlá studie nazvaná Stav evropských lesů v roce 2011. Stav a vývojové trendy v udržitelném lesním hospodářství v Evropě, vydaná u této příležitosti, nabízí více než 300 stran doslova nabitých informacemi a pokrývá Evropu od Portugalska po Ural a Kavkaz.
Statistický úřad EU Eurostat letos připravil zajímavou srovnávací analýzu Lesnictví v Evropské unii a ve světě. Statistický portrét. Všechny jmenované publikace si lze stáhnout na internetu.
Jan Plesník
AOPK ČR