Vstup pro předplatitele: |
Byli jsme vyznamenáni.
Nu ano,
letos na jaře
dostalo se nám mimořádné výsady.
V koruně naší borovice
založil si hnízdo pár pěnkav.
Já ovíván
přelety dříve vzácnými jak šafrán
jen popelím se v poctě důvěrou,
ty co chvíli zase kladeš na ústa
prst v roli starostlivé strážkyně.
A oběma nám duše obrůstají prachovými pírky.
A oběma nám jde k duhu
tohle filigránsky něžné sousedství
v zeleném velkoměstě veškerenstva.
(Josef Suchý)
Vážení přátelé,
řadu let sleduji budování soustavy Novomlýnských nádrží na jižní Moravě a s tím související zkázu komplexu lužních lesů a dalších unikátních objektů živé přírody. Začátkem roku 1989 byla dokončena a uvedena do provozu třetí, největší nádrž tohoto díla.
Všechna má pozorování mě utvrzují v přesvědčení, že je možno část zničeného ekosystému ještě obnovit. Včasným vypuštěním zmíněné třetí nádrže (na jaře 1990) by došlo k obnově mokřadní a vodní vegetace z obrovských zásob živých semen a přežívajících vegetativních orgánů. Regenerace měkkého luhu by mohla být velmi rychlá (10-20 let). Na území třetí nádrže by se zformoval velmi svébytný ekosystém, který by z mnoha hledisek mohl být evropským unikátem. Pokud je mi známo, nevznikly by touto akcí žádné větší ekonomické ztráty, ani by nebyla ohrožena protipovodňová funkce díla - systém hrází by zůstal nedotčen. Je zřejmé, že tato myšlenka narazí na odpor mnoha organizací i jednotlivců.
Tento dopis je výzvou pro všechny odborníky, kteří by byli ochotni věc podpořit svým znaleckým stanoviskem, které by obsahovalo co nejobjektivnější rozbor kladů i záporů tohoto zásahu. Najde-li tato akce širší podporu u odborníků, je naděje na její úspěch za současné situace zcela reálná.