Vstup pro předplatitele: |
Ptáci stoupali nad lesem
jak jiskry
Dvojhlasně
O dvou křídlech
Až zdálo se že nevzlétají
ale že země padá
Bylo ticho
jako v přesýpacích hodinách
anebo ve skále
ale tak ostré
jak večerní obloha
kdy padají hvězdy
a na studánkách řek
omdlévá voda
Na počest ptáků
spících řek a hlubokého lesa
zdvihá ticho
studánku
jako první pokus bohů o pohár
(Josef Hrubý)
Letošní souboj o titul Ropák roku za antiekologickou činnost se od počátku nesl ve znamení souboje dvou ministrů za ODS: resort životního prostředí zastupoval Tomáš Chalupa a resort průmyslu a obchodu Martin Kuba. Nakonec ve 21. ročníku této ankety zvítězil Chalupa před Kubou, třetí místo obsadil ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek (ODS). Chalupa byl přitom loni druhý!
Zástupce resortu, který má chránit naše životní prostředí, přírodu a krajinu, se překvapivě stal Ropákem již potřetí za sebou: loni to byl ředitel NP a CHKO Šumava Jan Stráský (ex-ODS) a před ním „podzimní“ ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Strážci našeho životního prostředí měli zřejmě jiné zájmy, než od nich veřejnost očekávala. Asi i proto byli do svých funkcí jmenováni.
Výsledky ankety Ropák 2012 byly v Brně zveřejněny Dětmi Země v pátek 26. dubna 2013, a to i s výsledky 18. ročníku ankety Zelená perla o antiekologický výrok. O vítězích tentokrát svými body rozhodlo 96 členek a členů nezávislé odborné komise ze 113.
Na Ropáka bylo letos veřejností navrženo 24 osob. Mezi tucet finalistů se dále z politiků dostala například senátorka Vrecionová (ODS), poslanec Bureš (ODS), náměstek primátora Pardubic Brendl (Sdružení Pardubáci), šéf Ředitelství vodních cest ČR Skalický (ODS) nebo šéfka Energetického regulačního úřadu Vitásková.
Ropákem 2012 se stal poslanec a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, přičemž 56 % hlasujících členů komise ho dalo na první místo. Úplně stejně dopadlo i hlasování asi tisícovky osob na Aktualne.cz. Odborníci se tak opět shodli s laiky!
Chalupovo vítězství lze zhodnotit tak, že jde o neviditelného, nečinného a velmi opatrného ministra, který svůj resort řídí spíše z pozice účetnictví a mediální politiky, než praktickou, legislativní a metodickou ochranou životního prostředí a přírody.
Hlavními důvody jsou: Vypracování návrhu zákona o NP Šumava, který pro I. zónu předpokládá 35 % plochy parku až v roce 2057, a hned po schválení jen 22,1 %. Nečinnost předložit vládě ke schválení zahrnutí chybějících území ČR do soustavy Natura 2000, včetně Labe a Slavíkových ostrovů. Podpora výstavby dvou jaderných bloků v JE Temelín a pátého bloku v JE Dukovany, namísto podpory energetických úspor a alternativních zdrojů energie. Odmítnutí schválit zákaz geologického průzkumu a následné těžby tzv. břidličných plynů metodou hydraulického štěpení hornin pro komerční účely.
Druhé místo obsadil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, a to: Za předložení aktualizace státní energetické koncepce s novými bloky v JE Temelín a s jedním v JE Dukovany a s garantováním cen této „jaderné“ elektřiny. Za zastavení finanční podpory obnovitelných zdrojů energie a naopak za podporu výstavby spaloven. A za aktualizaci surovinové politiky s prolomením územních limitů na Mostecku.
Třetí místo získal šéf NP a CHKO Šumava Jiří Mánek, mj. za návrh vyřadit park z kategorie II a zařadit ho do kategorie IV podle členění Mezinárodního svazu ochrany přírody, za podporu návrhu zákona o NP Šumava podle znění MŽP, za objednání odborně pochybného posudku o vyhodnocení vlivu zásahů proti lýkožroutu smrkovému v roce 2011 a vlivu nových zásahů v letech 2012-2013 a za personálně-odbornou destabilizaci činnosti Správy NP Šumava.
Do ankety Zelená perla 2012 bylo navrženo 55 výroků. Vítězem se stal bývalý tajemník prezidenta ČR a ředitel politického odboru KPR Ladislav Jakl, a to za tento přehnaně ironizující výrok: „A nevěřte cyklomaniakům, že kolo je pokrok, že kolo je čistota a zdraví. Čuchněte k jejich propocenému triku a budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzduch. Pachem i hloupými argumenty. Cyklistiku není třeba podporovat, ale naopak zakázat.“
Na druhém místě je poslanec za ODS Marek Benda, který k návrhu zákona o tom, aby NKÚ mohl kontrolovat hospodaření i státních akciových společností, řekl toto: „Nedovolíme, aby se ekoteroristé zmocnili čísel z ČEZ.“ Na třetí místo se dostal poslanec a hejtman Jihomoravského kraje za ČSSD Michal Hašek, a to s tímto kuriózním názorem: „Naopak. Po Fukušimě je jasné, že se jedná o bezpečný zdroj energie, který dokáže i v méně dokonalém provedení přežít pětimetrovou vlnu tsunami, zemětřesení a výpadek elektřiny. Jádro je podle mne budoucnost, nikoli minulost.“
Večerního soirée ve známém brněnském alternativním podniku Skleněná louka se zúčastnilo téměř padesát lidí, kteří ochutnali veganský ropácký dort a poslechli si brněnskou kapelu Urband. Zájem sdělovacích prostředků o výsledky byl opět obdivuhodný, neboť během pátku šlo o jednu z hlavních zpráv až do večera. Za čtyři dny bylo o obou anketách zveřejněno kolem stovky článků, reportáží a rozhovorů. Dlouholetým problémem anket je jen absence bohatého sponzora. Akce se tak mohla uskutečnit díky příspěvkům menších sponzorů a jednotlivých osob.
Miroslav Patrik, Děti Země