Čtení na tyto dny

Dětská prosba

Přivez mi něco živého -
- utíká Katka k tatínkovi
startujícímu mezi paneláky auto

Něco živého  Určitě
Nezapomeň tati

(Jindřich Zogata)

 

 

 

Doporučujeme ke čtení

Ferdinand Bučina (1909–1994), fotograf krajiny, lidí a přírody

Tomáš Rasl, č. 4/2021, s. 12-16, pro předplatitele

Cestou na Grotleské písky

Tomas Espedal, č. 4/2021, s. 29, pro předplatitele

Ro(c)kling není punk

David Veselý, č. 4/2021, s. 37

Moravské Slovensko po bezmála 100 letech – chvála reprintu vzácné publikace

Aleš Máchal, č. 4/2021, s. 48-49, pro předplatitele

Moravský kras – známý i neznámý

Leoš Štefka, č. 3/2021, s. 16-20

Poustevníci, žvýkačky a krém na opalování

David Veselý, , č. 3/2021, s. 28

Hugo Václav Sáňka (1859–1929)

Bohdana Fabiánová, č. 3/2021, s. 36

Protější stráň

Matěj Hořava, č. 3/2021, s. 49

Staňte se i vy přírodním zahradníkem!


Mojmír Vlašín, č. 4/2014, s. 27

Máte „zanedbanou“ zahradu, na kterou sousedé pohlížejí s mírným despektem, ale pro domácí druhy rostlin i volně žijící živočichy je to ráj? Ekologický institut Veronica vám umožní zařadit se do společenství přírodních zahrad a získat ocenění a plaketu Přírodní zahrada, která se v minulých pěti letech udílela v rámci přeshraničního česko-rakouského projektu Přírodní zahrady bez hranic. V rámci tohoto projektu již bylo v Jihomoravském kraji uděleno přes 100 plaket.

Stačí málo: obejít se bez rašeliny, rozpustných minerálních hnojiv a pesticidů. Kromě těchto tří základních kritérií musí být splněno 10 z 30 dalších týkajících se uspořádání zahrady a péče o ni.

Přírodní zahrady jsou oázami pro rostliny, živočichy i člověka. V nich se všichni cítí dobře, protože se tu pracuje v souladu s přírodou: ježek i vážka, vzácné rostliny i nádherně barevné trvalky. O to také usilujeme heslem projektu: „Přírodní zahrada - spolupracujme s přírodou, ona bude spolupracovat s námi“.

Pečovat o zahradu přirozeným způsobem znamená usilovat o vytvoření uzavřených koloběhů.

Ústřední význam přitom má udržování a zvyšování půdního zdraví a půdní úrodnosti. Majitel přírodní zahrady se snaží o maximální podporu přirozených dějů, nebo tyto děje svými zahradnickými opatřeními napodobuje. Rozsah zásahů a opatření přitom omezuje jen na ty nejnutnější a jinak se cvičí hlavně v trpělivosti a důvěřuje působení přirozených regulačních mechanismů. Vlastní zahradu chápeme jako ekosystém, který slouží nejen člověku a jeho potřebám, ale k jehož fungování je nutná široká paleta rostlin a živočichů. Ohleduplné zacházení se všemi obyvateli zahrady tak samozřejmě patří k této přírodní zahradnické filozofii.

Přidejte se! Ptáte se jak? Kontaktujte nás: Mojmír Vlašín, Ekologický institut Veronica, mojmir.vlasin(zavináč)veronica.cz, nebo vyplňte přihlášku na http://www.veronica.cz/?id=465. Využijte také služeb naší poradny v Domě ochránců přírody, Panská 9, Brno, telefonicky a mailem kdykoliv v pracovní době ekoporadny Veronica (od pondělí do čtvrtka od 9.00 do 17.00 hodin).

Mojmír Vlašín

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu