Čtení na tyto dny

Předjaří

krajina strmí tichem snu
bílá a hnědá a zurčení
červenohnědé siluety nahých strážců zimy
jež neuhlídali
a ze studně studu krčí rameny

tak téměř bez pohybu hyne epocha

krom poškubaných cárů kdesi pod nebem
se tichem nese
už jen kovově černý rozsudek havrana
ukládající toliko
co sněhy odkryly ztrápeno
budiž do třikráte sedmi dnů
potaženo zelení
proti čemuž
není odvolání

(Miroslav Sedláček) 

 

Kameny se valí do Prahy, tanky se valí pryč


Bohdana Fabiánová, č. 2/2020, s. 23

Takové nápisy se objevovaly před třiceti lety po Praze i na jiných místech v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Tehdy prostě přiletěly vládním speciálem Rolling Stones do Československa, aby zde 18. srpna 1990 předvedli na Strahovském stadionu svou show a zahájili tak sérii koncertů slavných zahraničních kapel u nás.

Na koncertě bylo přes 100 000 diváků a uvedl ho prezident Václav Havel. Předskokan Vladimír Mišík byl tak nervózní, že přišel na pódium s futrálem bez kytary, aby nakonec s kapelou ETC zahráli, a dobře. Den před koncertem povečeřeli „Stouni“ neformálně pstruha v Rybárně ve společnosti Olgy Havlové. S tisíci fanoušků, kteří neměli lístek, se několik hodin před koncertem pozdravili z balkonu Pražského hradu, kde je přijal prezident Havel, aby si společně vykouřili cigaretu a popovídali si o životě, muzice, o plánech i o odjíždějících sovětských tancích. Nadšení všech, kdo sháněli pod pultem a od známých v cizině nahrávky anglických a amerických rockových kapel a chodili je poslouchat na klubové Ro(c)kování Jiřího Černého, nebo poslouchali rušená praskající vysílání zahraničních rozhlasových stanic, bylo obrovské a půl milionu wattů bylo prý slyšet po celé Praze.

Dnes už to zní neuvěřitelně. Když ale vidím, jak dnešní ± dvacetiletí sedí u počítače a s prstem na klávesnici čekají, aby online v první minutě spuštění předplatného koupili lístky na koncerty svých kapel, protože je to do pěti minut vyprodané, zjišťuji, že se vlastně nic nemění. A říkám si, že je to asi dobře. Kdo chce jít na Michala Davida, ať jde. Kdo chce na živo slyšet Thirty Seconds To Mars, vyrazí na ně do Vídně, Prahy, nebo kamkoliv.

FaBo

csop veronica
facebook
Naším posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
ISSN 1213-0699 | ZO ČSOP Veronica | Panská 9, 602 00 Brno | mapa stránek časopisu